Sdílet článek

Od 1. záři 2024 vstoupí v platnost omezení používání některých starých tepelných spotřebičů. které nesplňují emisní limity. V médiích a na internetu však kolují zavádějící informace, které tvrdí, že lidé nebudou smět topit krby a kamny.

Bohužel tyto dezinformace šíří i některá média, aniž by si ověřila všechna fakta dříve, než zprávu zveřejní. Některé články také tvrdí, že při vytápění krbovou vložkou nebo kamny hrozí opakovaně pokuta až 50000 Kč. Mnoho lidí zůstává v nejistotě, zda budou moci letos na podzim legálně a bez následků zatopit ve své vložce nebo kamnech.

Jaká je tedy skutečná situace?

Omezení se konkrétně týkají kotlů, které nesplňují alespoň třídu 3 podle normy ČSN EN-303-5. Je však zásadní striktně rozlišovat mezi tím, co tvoří kamna či krb.

Na stránkách MŽP je jasně uvedeno, že zákaz starých kotlů nesplňujících emisní limity se vztahuje na stacionární zdroje uvedené v §17 odst. 1 písm. g) zákona č. 201/2012 Sb., který odkazuje na:

„…stacionární zdroj na tuhá paliva o jmenovitém tepelném výkonu do 300kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a který není určen i pro přímé vytápění místa instalace…“

Tím je v podstatě jasně definován kotel, který je umístěn v samostatné technické místnosti.

 

Týká se mě zákaz topení v krbu, když vlastním krbovou vložku nebo krbová kamna?

V případě kamen a krbových vložek, které jsou konstrukčně určeny k přímému vytápění místnosti, nepředstavují kotel, i když jsou vybaveny výměníkem pro ohřev vody. Zásadní podmínkou je, aby primární funkcí kamen nebo vložky bylo přímé vytápění místnosti, ve které jsou instalovány.

(U kotle jen stěží namítnete, že jeho hlavní funkcí je přímé vytápění místnosti, ve které stojí.)

Zjednodušeně řečeno, zmíněné omezení se týká pouze kotlů na dřevo a jiná tuhá paliva, jejichž primární funkcí je ohřev vody v systému ústředního vytápění. Nemusíte tedy bourat své krásné krby, ani se loučit s krbovými kamny.

pohoda u krbu